Dzieje sięRegion

Co się stanie z Domem Wczasów Dziecięcych w Przemkowie?2 min na czytanie

0

Coraz częściej mówi się o likwidacji przemkowskiej placówki, jednak jak zapewnia starostwo nie zamierza jej zamykać, a jedynie przekształcić. Dlaczego? Wszystko rozchodzi się o opłacalność funkcjonowania Domu Wczasów Dziecięcych.

Do tej pory rada powiatu nie podjęła decyzji o likwidacji placówki. – Wszystkie prace, które do tej pory trwały zmierzają do ratowania tego obiektu poprzez znalezienie nowej formuły na jej funkcjonowanie i wykorzystanie potencjału kadry – tłumaczy Magdalena Mikołajewska. Jak zapewnia rzeczniczka polkowickiego starostwa mają być tam nadal świadczone usługi na rzecz dzieci oraz wypoczynkowe. – Mamy świadomość, że inne placówki o takim charakterze w Polsce są właśnie w procesie likwidacji bądź sprzedane, my podjęliśmy działania na rzecz ratowania tej placówki poprzez rozszerzenie zakresu jej działalności.

Jaka dokładnie będzie nowa forma? – Ma pozwolić na aplikowanie o dodatkowe środki zewnętrzne – mówi Mikołajewska – Należy zauważyć, że w tym roku nie odbył się ani jeden turnus subwencyjny w związku z czym musimy podjąć kroki, które pozwolą nam utrzymać tę jednostkę i będą optymalnym rozwiązaniem związanym z zatrudnieniem. Dotychczasowe zatrudnienia były związane z przepisami oświatowymi, zmuszeni jesteśmy zmienić formę zatrudnienia z 26 godzin tygodniowo, co jest zgodne z Kartą Nauczyciela na powszechnie obowiązujący system 40-godzinny zgodny z kodeksem pracy.

Z tego co się dowiedzieliśmy, usługi wypoczynkowe, rekreacyjne i warsztaty dla dzieci mają być nadal prowadzone.

Przekształcenie jednostki wzbudza wiele emocji. Jedna z nauczycielek w na Facebooku napisała (cytujemy fragment): “Fakt, covid nas wykończył, bo w czasie, gdy szkoły były zamknięte my jako placówka nie zarabialiśmy. Dodatkowo ministerstwo edukacji (tak, celowo piszę małymi literami) dołożyło do pieca, pozbawiając wszystkie domy wczasów subwencji, z która była przeznaczana m.in. na wynagrodzenia pracowników. Byliśmy zmuszeni podnieść ceny o 100% ale klientów nadal było mnóstwo, o czym świadczą dokonywane rezerwacje i błyskawicznie zapełniane listy uczestników kolonii i zimowisk! Byliśmy przekonani, że damy radę i że w naszym Domu już zawsze będą przebywać szczęśliwe dzieci. Nikt nie spytał nas, wychowawców, czy w związku z trudną finansową sytuacją powiatu bylibyśmy w stanie zgodzić się na inne warunki zatrudnienia, np. obniżkę wynagrodzeń, zejście z Karty Nauczyciela, podjęcia jakichkolwiek działań żeby utrzymać placówkę jako Dom Wczasów Dziecięcych!!! Nie! Likwidacja!”.

Próbowaliśmy się skontaktować z dyrektorką Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie, jednak się dowiedzieliśmy nie jest obecnie dostępna, gdyż przebywa na zwolnieniu. Do tematu będziemy wracać.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się