Dzieje sięFoto

Gmina w Chile i Gaworzyce… Znaleźli wspólny język i współpracują2 min na czytanie

0

Od 2 grudnia gmina Gaworzyce współpracuje z gminą Sierra Gorda położoną w Chile. Współpraca z gminą z tak odległego zakątka świata, bo przecież w Ameryce Południowej, to ważny moment w historii obu gmin.

Wójt Jacek Szwagrzyk podpisał porozumienie o współpracy z panią burmistrz gminy Sierra Gorda Deborah Paredes Cueavas. Podpisanie umowy poprzedziło spotkanie, które odbyło się w Gaworzycach z przedstawicielami gminy Sierra Gorda, których mieszkańcy ugościli tradycyjną polską kuchnią w Publicznym Przedszkolu w Gaworzycach.

Jakie korzyści przynosi taka współpraca? – W gminie Sierra Gorda w 2014 roku zainwestowała polska spółka KGHM Polska Miedź S.A. Uruchomili tam odkrywkową kopalnię złoża miedzi i molibdenu, z siarczkowymi i tlenkowymi rudami miedzi. Ta polska cząstka powoduje, że na dobry początek już mamy coś wspólnego – mówi Joanna Brodowska, specjalistka ds. promocji i współpracy lokalnej.

– To jednak współpraca dalsza niż lokalna, bo dzieli nas ponad 11 tys 694 km, ale spotkanie z przedstawicelami gminy Sierra Gorda było wspaniałym przeżyciem. Znaleźliśmy wspólny język, zarówno w formie ugody, jak i inspiracji dla mieszkańców Gaworzyc do nauki hiszpańskiego. Tym razem pomógł nam tłumacz od spółki KGHM, bo to właśnie dzięki nim mamy okazję do nawiązania tej współpracy – wyjaśnia.

Chileańscy przyjaciele Gaworzyc to gmina składająca się w zasadzie z dwóch miejscowości – Baquedano oraz Sierra Gorda, ale podobnie jak gminę Gaworzyce zamieszkuje ją ok. 4 tys. osób. Gminy dzieli przynajmniej 13 godzin drogi samolotem. Uczymy się całe życie, a ta nowość niesie ze sobą ogrom inspiracji i chęć zmiany na lepsze. – Przedstawiciele gminy Sierra Gorda spędzili cały dzień w Gaworzycach, ale zwiedzili też Głogów i Lubin. Bardzo nam miło, że ujęła ich nasza polska kuchnia. Mówili, że to tutaj zjedli najlepsze posiłki – chwali Joanna Brodowska. – My również z fascynacją poznajemy kulturę Chile – zapewnia.

RED
Fot. Gmina Gaworzyce

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się