Dzieje sięPolkowice

Opozycja i burmistrz są zgodni: trzeba zainwestować w Aquapark2 min na czytanie

0

Nikt nie zaprzecza: modernizacja dla polkowickiego Aquaparku jest niezbędna. Ostatni raz prace naprawcze nad obiektem przeprowadzane były w cztery lata temu. Plan budżetowy na ten rok obejmie więc kompleksową modernizację kosztującą blisko 100 mln zł. Na podobną kwotę gmina jest już zadłużona. Burmistrz Łukasz Puźniecki zaznaczył na sesji rady, jak ważny dla Polkowic jest Aquapark. Z Aquaparku korzysta blisko 25 tys. osób w ciągu miesiąca, głównie polkowiczan.
– Koszt modernizacji Aquaparku mocno obiąży budżet gminy. Widzę jednak to miejsce jako wizytówkę Polkowic i centrum życia miejskiego dla całych rodzin. Dlatego musimy przeprowadzić modernizację kompleksową, a nie tylko łatanie – mówił burmistrz. – Wiąże się to ze zrezygnowaniem na tę chwilę z części inwestycji, które są dla polkowiczan ważne, ale nasze zadłużenie nie może przekroczyć 200 mln złotych, bo ten deficyt będzie się za nami ciągnął i blokował kolejne inwestycje w najbliższych latach. Dlatego postaram się, by dług całkowity gminy tych 200 mln nie przekroczył – stwierdził.
– Szkoda, że dopiero po czterech latach pan burmistrz postanowił zainteresować się potrzebami Aquaparku. – mówił radny Paweł Kowalski z klubu My Polkowiczanie. – W analizie finansowej w kolejnych latach na inwestycje gmina będzie przeznaczała 10 mln złotych, ale w Wieloletniej Prognozie Finansowej widać przewidzianą kwotę od 7 do 9 mln złotych na samo utrzymanie Aquaparku. To znaczy, że Aquapark będzie przejadał wszystkie wydatki inwestycyjne. A przecież obiekt zmodernizować mamy po to, żeby potem do niego nie dokładać – zauważył radny Kowalski. – Na zwiększeniu zadłużenia ucierpią mieszkańcy, ponieważ oszczędności są przewidziane na przełożeniu istotnych inwestycji w drogi oraz oświetlenie. Zamiast takich oszczędności powinniśmy wycofać fundusze przeznaczone na promocję – zaznaczał.
W poniedziałek odbyła się też rada komisji budżetu i finansów. która miała zaopiniować zmiany w budżecie. Radni przyjęli autopoprawkę do procedowanej we wtorek uchwały, dzięki której dług gminy ma nie przekroczyć 200 mln. zł.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się