Dzieje sięPolkowice

Pomoc Ukraińcom? Wiedzą, co robią1 min na czytanie

0

Polkowice wyróżnia dobra logistyka i organizacja. Samorząd z udziałem Centrum Wolontariatu organizuje spotkania związane z załatwianiem formalności, a także pomoc w poruszaniu się po mieście. Natomiast straż miejska zajmuje się rozlokowaniem Ukraińców, a także wspiera w załatwianiu codziennych spraw.

Wczoraj (17.03) w polkowickim Skarbku odbyło się spotkanie związane z uzyskaniem rządowych świadczeń. – Ciężko dotrzeć do każdej osoby, więc żeby wyjaśnić, jak założyć nr PESEL, gdzie, jakie drugi, jak zapisać dzieci do szkoły, organizujemy większe spotkania. Teraz wyjaśniamy, jak zdobyć świadczenia rządowe 300 Plus i 500 Plus – wyjaśnia Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic.

Pierwszym ogniwem, do którego zgłaszają się uchodźcy, jest straż miejska. – Mamy w swojej jednostce tzw. można powiedzieć “punkt recepcyjny”, gdzie przyjmujemy uchodźców. Decydujemy, gdzie rozlokować osoby w miarę możliwości i punktów noclegowych. Obecnie w budynku Skarbek mamy komplet. Opiekujemy się tez nimi na co dzień. Sprawdzamy, czego im potrzeba, jaki rodzaj żywności. Jeżeli czegoś nie ma, to staramy się to załatwić i dowieźć. Pomagamy też, kiedy dzieje się coś ze zdrowiem. Wozimy te osoby do lekarza, a później do apteki – mówi komendant Artur Gałuszka.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się