Dzieje sięMateriał informacyjnyPolkowice

To jest dobry rok dla OSP  w Gaworzycach2 min na czytanie

0
DCIM105MEDIADJI_0164.JPG

Za dwa lata Ochotnicza Straż Pożarna w Gaworzycach obchodzić będzie jubileusz 80-lecia. To także jest motywacja – poza dostosowaniem do obowiązujących standardów, by gaworzycka remiza otrzymała nowy anturaż. Wybudowana przez druhów w czynie społecznym w samym centrum Gaworzyc przez lata służyła nie tylko strażakom, ale i wszystkim mieszkańcom jako kulturalno-społeczne centrum wsi.

– Remiza od początku pełniła jednocześnie funkcję świetlicy wiejskiej. Obywały się tu nie tylko zebrania OSP, ale też imprezy wiejskie i okolicznościowe, jak wesela, chrzciny czy komunie – mówi Jacek Szwagrzyk – Wójt Gminy Gaworzyce. Rozbudowa remizy obejmuje również przebudowę instalacji oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Wartość inwestycji to 1 mln 773 tys. 335 zł, z czego 450 tys. zł zł to dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wsparcie finansowe w kwocie 100 tys. zł. przekazało na ten cel również Starostwo Powiatowe w Polkowicach.

Umowa na przebudowę budynku podpisana została  z firmą „Nowoczesne Techniki Budownictwa WOLAR sp. z o.o.” z siedzibą we Wrocławiu w połowie grudnia 2022 r. Projekt zakłada dobudowanie zaplecza socjalno-sanitarnego dla strażaków, w którym znajdzie się szatnia z prawdziwego zdarzenia i sanitariaty z prysznicami oraz pomieszczenie socjalne z aneksem kuchennym, gdzie druhowie będą mogli wypocząć. Nowe zaplecze sanitarne powstanie także na piętrze i będzie przeznaczone dla gości sali wiejskiej. – Po modernizacji w budynku znajdzie się także druga klatka schodowa, która usprawni komunikację. Obecnie z jednej klatki schodowej korzystają zarówno goście uczestniczący w imprezach, jak i obsługa, co jest rozwiązaniem bardzo niekomfortowym – dodaje. Sama kuchnia – ze względu na koszty, nie została uwzględniona w planach remontowych. Jej funkcjonalność stan są na tę chwilę wystarczające.

Po rozbudowie obiekt będzie także spełniał standardy dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z ograniczoną sprawnością ruchową. Zamontowana zostanie winda, dzięki której we wszystkich imprezach organizowanych w remizie będą mogły korzystać także osoby mające problem z poruszaniem się po schodach i na wózkach inwalidzkich, które dotychczas trzeba było na górę niestety wnosić. – Drugi etap przebudowy obejmuje natomiast docieplenie całego budynku i wykonanie elewacji zewnętrznej – mówi Jacek Szwagrzyk i dodaje, że na wykonanie prac wykonawca ma rok od dnia podpisania umowy, więc remiza powinna być gotowa w grudniu. – Jest szansa, że Sylwester odbędzie się już w pięknej, nowej remizie – podkreśla wójt.

Rok 2023 jest wyjątkowy dla druhów z Gaworzyc z jeszcze jednego powodu. Fundacja KGHM wsparła OSP Gaworzyce kwotą 220 tys. zł, które przeznaczone zostaną na zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Czek dla jednostki z rąk Heleny Krupskiej – prezes fundacji, odebrał prezes jednostki Tadeusz Kocik wraz z Bartoszem Witkowskim – naczelnikiem OSP Gaworzyce.

Źródło: UG Gaworzyce

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się