Dzieje sięRegion

Ukraińcy chcą zostać w Przemkowie2 min na czytanie

0

Mimo, że gmina nie należy do najbogatszych w regionie, to właśnie tutaj uchodźcy znaleźli ogromną pomoc. W Przemkowie we wsparcie Ukraińcom ogromnie zaangażowała się lokalna społeczność. Niektórzy uchodźcy chcą nawet związać swoją przyszłość z gminą.

Przemków przyjął 120 Ukraińców. Niektórzy znaleźli lokum w schronisku należącym do powiatu i w budynku Zarządu Powiatowego Dróg, resztę przyjęli mieszkańcy. Do gminy przyjechały głównie matki z dziećmi i osoby starsze. – Czują się u nas bardzo dobrze. Słyszymy nawet, że chcą tutaj zostać i związać swoją przyszłość z gminą. Szukają pracy – przyznaje koordynatorka ds. uchodźców, Małgorzata Kołtun.

Na co mogą liczyć uchodźcy

Na terenie gminy powstały dwa punkty zbiórek. W pierwszym znajdują się produkty spożywcze i chemia, natomiast w drugim – ubrania. Każdy przybyły do gminy Ukrainiec może liczyć na paczkę. Co więcej, lokalni przedsiębiorcy starają się brać uchodźców na staże i praktyki. – Zapewniamy wsparcie jeżeli chodzi o dostarczanie produktów, rozliczenia w ramach pomocy świadczonych przez państwo – mówi burmistrz, Jerzy Szczupak i przyznaje, że pomoc uchodźcom byłaby niemożliwa bez zaangażowania wielu osób – Tutaj największe wsparcie zaoferowali sami mieszkańcy. Na samym początku zorganizowali koncert dla Ukrainy i udało się zebrać kwotę 18,5 tys. złotych, które są przeznaczane na bieżące potrzeby.

Strażacy -Ukraińcom

Bardzo duże wsparcie uchodźcy otrzymali też od 3 ochotniczych straży pożarnych: z Przemkowa, Jakubowa Lubińskiego i Piotrowic. Strażacy przygotowali m.in. mieszkanie dla Ukraińców. – Mieszkanie gminne zostało wyremontowane od podstaw. Wystarczy, że przejdzie ono odbiór i będzie gotowe do użytku. Cieszę, się, że strażacy tak bardzo się zaangażowali i zgodzili się nam pomóc – przyznaje koordynatorka. – Bardzo dużo osób pomaga w ramach wolontariatu i chciałbym gorąco podziękować naszym strażakom – mówi burmistrz, Jerzy Szczupak.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się