Dzieje sięPolkowice

Wzruszający koncert bandurzystów1 min na czytanie

0

Śpiew, muzyka i wiele wzruszeń. W Polkowicach wystąpił w środę narodowy zespół bandurzystów z Kijowa na Ukrainie. Artyści zaprezentowali wiele wspaniałych utworów i zachwycili publiczność.

– To jest najstarsza grupa Ukrainy, ze 100-letnią historią. Mamy niepowtarzalną możliwość wysłuchać gry i śpiewu artystów. Czym jest kapela bandurzystów? Mówiąc najprościej, jest to 50 przystojnych mężczyzn grających na bandurach, narodowym instrumencie Ukrainy. To muzycy niosący prastary gen ukraińskiego kobzaryzmu i mimo wielu prób zniszczenia go przez reżimy totalitarne jeszcze bardziej się zahartował i umocnił. Co roku, członkowie kapeli organizują konkurs, aby wyłonić najbardziej zdolnych i kultywować tę unikalną cechę kulturową – mówiła Olga Buzyło, przewodnicząca lubuskiego związku Ukraińców w Polsce i współorganizatorka koncertu

Podczas koncertu nie zabrakło utworów ludowych, patriotycznych, ale też tych współczesnych. Wstęp na koncert był bezpłatny. Podczas występu były zbierane fundusze na potrzeby ofiar rosyjskiej agresji.

RED

FOTO: Iwona Konecka

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się