Zamknij

To jest dobry rok dla OSP  w Gaworzycach

09:42, 23.02.2023 jbsmedia Aktualizacja: 11:31, 29.03.2023
Skomentuj

Za dwa lata Ochotnicza Straż Pożarna w Gaworzycach obchodzić będzie jubileusz 80-lecia. To także jest motywacja - poza dostosowaniem do obowiązujących standardów, by gaworzycka remiza otrzymała nowy anturaż. Wybudowana przez druhów w czynie społecznym w samym centrum Gaworzyc przez lata służyła nie tylko strażakom, ale i wszystkim mieszkańcom jako kulturalno-społeczne centrum wsi.

- Remiza od początku pełniła jednocześnie funkcję świetlicy wiejskiej. Obywały się tu nie tylko zebrania OSP, ale też imprezy wiejskie i okolicznościowe, jak wesela, chrzciny czy komunie - mówi Jacek Szwagrzyk - Wójt Gminy Gaworzyce. Rozbudowa remizy obejmuje również przebudowę instalacji oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Wartość inwestycji to 1 mln 773 tys. 335 zł, z czego 450 tys. zł zł to dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wsparcie finansowe w kwocie 100 tys. zł. przekazało na ten cel również Starostwo Powiatowe w Polkowicach.

Umowa na przebudowę budynku podpisana została  z firmą "Nowoczesne Techniki Budownictwa WOLAR sp. z o.o." z siedzibą we Wrocławiu w połowie grudnia 2022 r. Projekt zakłada dobudowanie zaplecza socjalno-sanitarnego dla strażaków, w którym znajdzie się szatnia z prawdziwego zdarzenia i sanitariaty z prysznicami oraz pomieszczenie socjalne z aneksem kuchennym, gdzie druhowie będą mogli wypocząć. Nowe zaplecze sanitarne powstanie także na piętrze i będzie przeznaczone dla gości sali wiejskiej. - Po modernizacji w budynku znajdzie się także druga klatka schodowa, która usprawni komunikację. Obecnie z jednej klatki schodowej korzystają zarówno goście uczestniczący w imprezach, jak i obsługa, co jest rozwiązaniem bardzo niekomfortowym - dodaje. Sama kuchnia - ze względu na koszty, nie została uwzględniona w planach remontowych. Jej funkcjonalność stan są na tę chwilę wystarczające.

Po rozbudowie obiekt będzie także spełniał standardy dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z ograniczoną sprawnością ruchową. Zamontowana zostanie winda, dzięki której we wszystkich imprezach organizowanych w remizie będą mogły korzystać także osoby mające problem z poruszaniem się po schodach i na wózkach inwalidzkich, które dotychczas trzeba było na górę niestety wnosić. - Drugi etap przebudowy obejmuje natomiast docieplenie całego budynku i wykonanie elewacji zewnętrznej - mówi Jacek Szwagrzyk i dodaje, że na wykonanie prac wykonawca ma rok od dnia podpisania umowy, więc remiza powinna być gotowa w grudniu. - Jest szansa, że Sylwester odbędzie się już w pięknej, nowej remizie - podkreśla wójt.

Rok 2023 jest wyjątkowy dla druhów z Gaworzyc z jeszcze jednego powodu. Fundacja KGHM wsparła OSP Gaworzyce kwotą 220 tys. zł, które przeznaczone zostaną na zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Czek dla jednostki z rąk Heleny Krupskiej - prezes fundacji, odebrał prezes jednostki Tadeusz Kocik wraz z Bartoszem Witkowskim - naczelnikiem OSP Gaworzyce.

Źródło: UG Gaworzyce

(jbsmedia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%