Zamknij

Internet i światłowód w całych Polkowicach. Ambitny projekt już trwa

08:36, 12.05.2023 . Aktualizacja: 08:55, 12.05.2023
Skomentuj

Gmina Polkowice zapobiega wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców. Dostęp do Internetu dla wszystkich mieszkańców gminy Polkowice to cel przedsięwzięcia gminy w tej kadencji. Dokumentacja potrzebna do budowy światłowodów jest gotowa dla wszystkich sołectw i całego miasta Polkowice. Wkrótce ruszą prace, których finał przewidziano na 2026 rok.

Zadanie podzielono na minimum dwa etapy. Najpierw dostęp do szybkiego Internetu i telewizji światłowodowej do końca 2024 roku i telefonii kablowej mają uzyskać mieszkańcy takich obszarów gminy, jak osiedle Staszica w Polkowicach, Biedrzychowa, Dąbrowa, Komorniki, Pieszkowice, Tarnówek i Żelazny Most. Na ten cel gmina przeznaczyła 6,5 mln zł. Mieszkańców pozostałych sołectw oraz osiedla Polkowice Dolne też nie zostaną pominięci. Właśnie zakończyło się przygotowanie drugiego etapu programu, który dotyczy pozostałego obszaru gminy. Zadania na terenie całego samorządu mają zostać zrealizowane do końca 2026 roku.

– W ramach programu funkcjonalno-użytkowego zdiagnozowane zostały obszary gminy, w których mieszkańcy mają najmniejszy dostęp do sieci internetowej, telewizji i telefonii kablowej – wyjaśnia Roman Przydatek, pełnomocnik burmistrza ds. telekomunikacji. Dodatkowo ze względów geograficznych i ekonomicznych obszary te mają najmniejszą szansę na inwestycje prywatnych operatorów telekomunikacyjnych – stwierdza. W prognozie finansowej Polkowic na najbliższe lata przewidziano środki finansowe na jego realizację tego zadania. – Cały czas trwają prace nad pozyskanie środków zewnętrznych, co przyśpieszyłoby tempo prac – dodaje Przydatek.

Celem zadania jest zapewnienie dostępu do usług operatorów telekomunikacji wszystkim mieszkańcom gminy, którzy jeszcze go nie mają. Polkowiczanie mają zyskać dostęp do sieci Internet o prędkości mnimum 600 Mbps, telewizji światłowodowej oraz telefonii kablowej po światłowodzie. Ale nie tylko.

Na wniosek burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego, przy okazji budowy światłowodów, powstaną również dodatkowe elementy, które poprawią komfort, jak i bezpieczeństwo mieszkańców. – Zaprojektowana sieć umożliwia rozszerzenie obszaru działania usług dla mieszkańców takich, jak dostęp do szybkiego Internetu, telewizji kablowej, telefonii, stref darmowego dostępu do sieci Internet, monitoringu miejskiego oraz elementów inteligentnego miasta w zakresie zarządzania przestrzenią publiczną, bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia. W ramach osobnej inwestycji zostanie wybudowana platforma dla usług SmartCity wraz z pilotażowym wdrożeniem usług – zapowiada burmistrz Łukasz Puźniecki.

(Źródło: UG Polkowice)

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%