Zamknij

Powstaną rondo i droga. Przełomowa inwestycja w gminie Gaworzyce już rozpoczęta

11:19, 17.05.2023 . Aktualizacja: 11:44, 17.05.2023
Skomentuj

Ronda w Polsce to już standard. Stanowią bezpieczne, niemal bezkolizyjne rozwiązania dla potrzeb ruchu drogowego. Powiat polkowicki zaproponował właśnie takie rozwiązanie mieszkańcom gminy Gaworzyce i wszystkim uczestnikom dróg powiatowych nr 1018D, 1151D i 1153D na skrzyżowaniu w kierunku Dalkowa, Kurowa Wielkiego i Gostynia. Umowa na to zadanie właśnie została podpisana.

Inwestycja ma być gotowa w lipcu 2024 roku, a zadanie zrealizuje firma Ragen Sp. z o.o. z Głogowa. Najważniejsze prace do wykonania to budowa wspomnianego już ronda oraz przebudowa drogi w kierunku Dalkowa z jej poszerzeniem. Wartość przewidzianych prac to blisko 4 mln zł, przy czym prawie 3 mln powiat pozyskał z rządowego programu Polski Ład.

Ta inwestycja była dla nas bardzo ważna, ponieważ zapoczątkuje ona szereg działań. Dzięki pozyskanym środkom poszerzymy drogę, wybudujemy rondo. W ramach tych środków zaplanowano nie tylko poszerzenie jezdni do obowiązujących standardów, ale również remont nawierzchni, przebudowę zjazdów i budowę kanalizacji deszczowej. Co ważne, skrzyżowanie zostanie doświetlone, ponieważ zaplanowano nowe oświetlenie drogowe – zaznaczył Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Na podpisaniu umowy byli obecni przedstawiciele społeczności lokalnej, wójt gminy Gaworzyce Jacek Szwagrzyk i władze powiatu na czele z Kamilem Ciupakiem – Starostą Polkowickim. Do gminy Gaworzyce przyjechał również Pan Piotr Buzar – przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego, który to bank udzielił promesy na niniejsze zadanie.

To bardzo kolizyjne skrzyżowanie. Ruch na nim zawsze był duży, bo droga prowadzi do stolicy gminy i w kierunku drogi ekspresowej S3 oraz do Głogowa. To ważny węzeł komunikacyjny także ze względu na dojazdy rolników do pól, dlatego cieszymy się, że ruch zostanie tu uporządkowany – powiedział sołtys Dalkowa Bronisław Kurek.

W drugim etapie tej inwestycji przewidziana jest budowa ścieżki rowerowej wzdłuż remontowanego odcinka drogi, na którą jest już również dokumentacja techniczna. Kolejna ścieżka jest w fazie projektowania. Będzie to odcinek, który przebiegnie aż do drogi S3. Te działania wpisują się w nasza politykę wspierania turystyki rowerowej w regionie, bo to kolejna gmina, w której powstaje sieć ścieżek dla fanów jednośladów – mówił Jan Wojtowicz, wicestarosta.     

Niebawem wykonawca rozpocznie w tym miejscu prace dlatego uprzedzamy mieszkańców i użytkowników tych dróg o możliwych utrudnieniach.

(Źródło: Powiat polkowicki)

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%