Zamknij

Wyciek solanki z rurociągu wody technologicznej należącego do KGHM-u

13:28, 03.08.2023 . Aktualizacja: 13:30, 03.08.2023
Skomentuj

W trakcie kontroli służby O/ZH wykryły wyciek z rurociągu wody technologicznej w rejonie m. Żuków. Zakład Hydrotechniczny KGHM podjął działania w celu minimalizacji strat oraz poinformował osoby korzystające z wody.

- poinformował wczoraj (1.08.) O/ZH KGHM. 

Wójt gminy Grębocice Roman Jabłoński wyjaśnia, że chodzi o wyciek szkodliwej dla środowiska solanki 

Do takich awarii i wycieków - raz mniejszych, raz większych, dochodzi średnio kilka razy w roku. Przedostając się do gruntu solanka wypala całą roślinność. Wszystko usycha, nawet drzewa, a potem przez kilka lat na takim gruncie nic nie urośnie

- mówi o konsekwencjach skażenia Roman Jabłoński i dodaje, że od pewnego momentu KGHM informuje samorządy o tego rodzaju zdarzeniach, co jest dobrą praktyką, która pozwala zapobiegać mnożeniu strat - głównie rolniczych.

Otrzymując informacje o tym, że doszło do wycieku i solanka przedostaje się do gruntu i rowów melioracyjnych jesteśmy w stanie ostrzec naszych rolników, którzy niekiedy używają wody opadowej z rowów do podlewania upraw. Wcześniej, gdy nie byliśmy informowani o skażeniu, w takich sytuacjach dochodziło do zniszczenia upraw i strat 

- tłumaczy wójt.

Mniejsze lub większe awarie rurociągu pociągają za sobą zniszczenia, które niekiedy miewają katastrofalne rozmiary. Tak było w lipcu ubiegłego roku - także w Żukowie. Solanka zalała wówczas posesję jednego z mieszkańców wsi.

Wójt Jabłoński przyznaje, że na wniosek pokrzywdzonych KGHM wypłaca odszkodowania za straty poniesione wskutek takich awarii. W przypadku terenów gminnych odbywa się to bezgotówkowo. Spółka na własny koszt organizuje wycinkę zniszczonych drzew i dokonuje nowych nasadzeń... W terminie, w którym wypalona solanką ziemia na powrót staje się zdatna do użytkowania, czyli po kilku latach od ekologicznej katastrofy.   

KGHM o awarii rurociągu w Żukowie 

Zapytaliśmy KGHM jaki rozmiar miała ostatnia awaria w Żukowie, jakie straty spowodowała i jakie zniszczenia w środowisku rocznie powodują uszkodzenia rurociągu wody technologicznej? Departament Komunikacji KGHM częściowo odpowiedział na pytania:

Niewielki wyciek wody technologicznej był związany z rozpoczęciem prac przygotowawczych związanych z remontem rurociągów przesyłających wody kopalniano-technologiczne do rzeki Odra.  Firma zewnętrzna, działająca na zlecenie KGHM Polska Miedź S.A.  (oddział Zakład Hydrotechniczny w Rudnej), wykonała wykopy kontrolne. Podczas prac ziemnych uszkodzono niewielki fragment rurociągów, w wyniku którego nastąpił niewielki wyciek (kilkunastu m3) wody technologicznej na pobliski teren na obszar kliku metrów kwadratowych oraz do pobliskiego rowu, z którego wody spływają do cieku Moskorzynka.

Medium przesyłane tymi rurociągami to woda technologiczna pochodząca z hydrotechnicznego zagospodarowania wód kopalniano-technologicznych z Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych (OUOW) „Żelazny Most".

Natychmiastowa reakcja służb eksploatacyjnych Oddziału KGHM i szybkie zamknięcie dopływu zatrzymało wypływ wód technologicznych. Podczas oględzin pracowników Oddziału nie stwierdzono żadnych strat w uprawach rolnych i leśnych. Aktualnie prowadzone są prace naprawcze rurociągu.

Ponadto informuję, że zostaną pobrane do badań próbki wody w rowie i ciekach powierzchniowych oraz zostaną również pobrane próbki gleb do badań. W trybie art. 19, w związku z art. 9 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, zostaną przesłane do odpowiednich organów zgłoszenia zakończenia działań zapobiegawczych z tej awarii.

(EI, fot. bryg. Piotr Woźniakiewicz - wyciek solanki w Żukowie w 2022 r.)

 

 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%