Zamknij

Ponad 280 mln zł dla gmin wokół LSSE, w tym sporo dla Radwanic

17:31, 05.10.2023 . Aktualizacja: 17:34, 05.10.2023
Skomentuj

39,2 mln zł otrzyma Głogów na budowę infrastruktury na terenach inwestycyjnych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dziś (5.10.) ogłoszono rozstrzygnięcie VII edycji programu. Samorządy z terenu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymają ponad 280 mln zł. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przeznaczy na rozwój stref przemysłowych w ramach Polskiego Ładu 4,3 mld zł. Wśród beneficjentów znalazło się aż siedem samorządów z terenu oddziaływania LSSE. 

W tej edycji Dolny Śląsk otrzyma łącznie 752 661 437,2 zł dofinansowania, a samorządy z terenu oddziaływania Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Ponad 281 mln zł.

Takie programy są niezbędne, aby przyciągnąć inwestorów do naszego regionu, rozwinąć eksport i stworzyć nowe miejsca pracy. To już kolejna edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w których na pomoc ze strony państwa mogą liczyć polskie samorządy, w tym Dolny Śląsk i gminy z terenu oddziaływania Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

– mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak podaje, środki zostaną przeznaczone m.in. na budowę dróg i infrastruktury dla terenów inwestycyjnych, rozbudowę układów komunikacyjnych i rozwój podstref LSSE.

 

Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wsparcie, które umożliwi kolejne inwestycje napędzające dolnośląską gospodarkę

– dodaje prezes. Wsparcie trafi do siedmiu samorządów:

 

Gmina Miękinia – 130 mln zł na układ komunikacyjny oraz 30 mln zł na stworzenie warunków dla rozwoju Podstrefy Miękinia w ramach LSSE – etap 2.

Gmina Miejska Lubin – 50 mln zł na budowę infrastruktury dla terenów inwestycyjnych w Lubinie w związku z planowaną Doliną Dronów i przyszłą transformacją po zakończeniu eksploatacji złóż miedzi,

Gmina Miejska Głogów – 39,2 mln zł na budowę infrastruktury na terenach inwestycyjnych w Gminie Miejskiej Głogów,

Gmina Miejska Złotoryja – 8,75 zł na przebudowę skrzyżowania ulic: Sienkiewicza, Krzywoustego, Staszica, Konopnickiej w celu udrożnienia dojazdu do LSSE – Podstrefa Złotoryja,

Gmina Chojnów – 8,23 zł na budowę drogi na działkach gminnych na terenie Podstrefy LSSE w Okmianach,

Powiat Legnicki – 7,71 mln zł na rozbudowę układu komunikacyjnego w obrębie autostrady A4,

Gmina Radwanice – 7,5 mln zł na zwiększenie dostępności do terenów inwestycyjnych na terenie Gminy Radwanice.

Prezes przypomina, że z V edycji programu dolnośląskie samorządy otrzymały na rozwój stref przemysłowych 1,3 mld zł, czyli prawie 25 proc. z całej puli blisko 5 mld zł. Do gmin z LSSE trafiło wtedy 917 mln zł. 

(GH) 

Źródło: LSSE 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%