Za dwa lata Głogów stanie się słynny na całą Polskę, gdy na placu przed kolegiatą stanie pomnik pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Dokładnie w tysięczną rocznicę jego koronacji na pierwszego króla Polski. List intencyjny w sprawie wspólnej budowy podpisali w poniedziałek (9.10.) prezydent Głogowa m.in. z przedstawicielami KGHM Polska Miedź, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz parafii kolegiackiej.
Pod listem intencyjnym w sprawie budowy pomnika jest podpisanych aż sześć podmiotów, które będą współpracowały przy projektowaniu i budowie. Są to KGHM Polska Miedź, gmina miejska Głogów, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Muzeum Archeologiczno Historyczne w Głogowie, parafia kolegiacka oraz Fundacja Pogoń-Lwów. To właśnie fundacja, a konkretnie jej prezes Przemysław Bożek, zaproponował miastu budowę takiego pomnika w rocznicę tysiąclecia koronacji pierwszego króla.
Nie wyobrażam sobie, aby taki pomnik był w jakimkolwiek innym miejscu niż na historycznym Ostrowie Tumskim. Uważam, że byłaby to duża sprawa dla całego kraju
– powiedział Przemysław Bożek. Współpracę zadeklarowali zarówno Polska Miedź jak i gmina miejska. Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz przyznał, że miejsce jest jak najbardziej uzasadnione historycznie, gdyż tu w Głogowie na Ostrowie Tumskim znajdował się pierwszy gród piastowski, w którym Bolesław Chrobry odparł wrogów. Dlatego, gdy do gminy miejskiej wpłynęło pismo z propozycją, to gmina zwróciła się do parafii kolegiackiej z wnioskiem o udostępnienie miejsca.
Zaczynamy wszystko organizować. Trzeba będzie rozpisać konkurs na projekt pomnika
– zapowiedział prezydent Rafael Rokaszewicz.
Umowa jest taka, że w organizację projektowania oraz budowy pomnika zaangażują się te wszystkie podmioty, które podpisały list intencyjny. Parafia wyznaczyła wstępnie miejsce po północnej stronie kolegiaty. Jest pomysł, aby tu powstał nie tylko pomnik króla Polski Bolesława Chrobrego, ale także skwer ze ścieżkami historycznymi.
Bardzo się cieszę, że podpisanie listu intencyjnego wydarzyło się w bardzo specjalnym miejscu, w odnawianej właśnie zakrystii kolegiaty. Próbujemy odtworzyć jej dawny wygląd. To dopiero początek, ale są już specjalne meble nawiązujące do gotyku, aby nadać temu pomieszczeniu dawny charakter. Meble robi dla nas stolarz z Bielska – Białej, są z afrykańskiego czerwonego drewna okoume, bardzo trwałego. W przyszłości to miejsce będzie udostępnione do zwiedzania, znajdą się tutaj muzealne ekspozycje
mówi proboszcz Rafał Zendran. KGHM na spotkaniu reprezentował dyrektor ds. nadzoru korporacyjnego Alan Steinbarth. Powiedział, że od razu stało się jasne: miedziowa firma będzie uczestniczyła w tym przedsięwzięciu ze względu na jego wagę historyczną oraz specyfikę miasta, którego wielu mieszkańców pracuje w oddziałach KGHM.
(DN)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz