Zamknij

Odpowie za skorzystanie z tablic nieprzypisanych do swojego auta

10:30, 12.10.2023 . Aktualizacja: 10:36, 12.10.2023
Skomentuj

Z początkiem października zmieniły się przepisy Kodeksu karnego związane z użytkowaniem bądź zaborem tablic rejestracyjnych. Obecnie kradzież tablic rejestracyjnych jest przestępstwem, a nie jak dotychczas wykroczeniem. W myśl nowych przepisów w taki sam sposób traktowane jest korzystanie z tablic nieprzypisanych do danego pojazdu. Druga z wyszczególnionych norm nie zapadła dotychczas w pamięć 52-letniemu kierowcy, który został wczoraj zatrzymany przez polkowickich policjantów.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach na wjeździe do miasta od strony ulicy Legnickiej zatrzymali dostawczego volkswagena. Policjanci skrupulatnie sprawdzili samochód, którym poruszał się 52-letni polkowiczanin. Okazało się, że tablice rejestracyjne, którymi posługiwał się kierowca, nie są przypisane do kontrolowanego auta. Na nic zdały się tłumaczenia mężczyzny o niekompletnej dokumentacji zakupionego za granicą samochodu, co miało rzekomo uniemożliwić prawidłową rejestrację pojazdu.

Z pierwszym dniem października 2023 roku kradzież tablic rejestracyjnych stała się przestępstwem, a nie jak dotychczas wykroczeniem. Art. 306c § 1 Kodeksu karnego stanowi:

Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W § 2 tego artykułu dowiadujemy się również, że:

Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

-informuje asp. Przemysław Rybikowski, oficer prasowy KPP w Polkowicach.

 

LUK

Żródło: KPP Polkowice

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%