Zamknij

UOKiK tropi niebezpieczne zabawki! Wiesz, czym się bawi twoje dziecko?

09:30, 26.05.2023 Źródło: UOKiK Aktualizacja: 10:48, 26.05.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Aż 33% pluszaków i innych zabawek nie spełnia wymagań - takie są wnioski pokontrolne Inspekcji Handlowej, która przeprowadziła kontrolę zabawek miękkich.  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował dane. 

Prezes UOKiK nadzoruje rynek i wraz z Inspekcją Handlową dba o to, by w ręce konsumentów, zwłaszcza tych najmłodszych, trafiały tylko bezpieczne zabawki. Kontrole różnego typu zabawek trwają przez cały rok.

- Przedsiębiorców typujemy na podstawie monitoringu własnego, wcześniejszych kontroli, jak również sygnałów od konsumentów - wskazuje urząd. 

Inspektorzy z czterech wojewódzich inspektoratów Inspekcji Handlowej przeprowadziły oznakowanie 30 modeli zabawek miękkich.

Wszystkie produkty były również weryfikowane w laboratorium – eksperci kontrolowali ich właściwości fizyczno-mechaniczne, a także prawidłową dokumentację techniczną, w tym deklaracje zgodności, dane identyfikacyjne producenta lub importera, informacje identyfikujące zabawkę, znak CE, instrukcję w języku polskim. 

Kontroli poddano takie zabawki jak pluszaki, lalki, książeczki, piłki. 20 z badanych zabawek pochodziło z Chin, 5 z krajów Unii Europejskiej i kolejne 5 z Polski.

- Wyniki kontroli pokazały, że w 36,6% zabawek wyryto nieprawidłowości. 11 na 30 modeli zabawek posiadało wady - czytamy w raporcie. 

W efekcie wpłynęło 7 wniosków Inspekcji Handlowej o wszczęcie postępowań administracyjnych do Prezesa UOKiK. Ich efektem może być nałożenie kar.

W przypadku czterech modeli zabawek z niezgodnościami formalnymi – przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze i uzupełnili dokumentację.

-  Rynek zabawek jest cały czas monitorowany i kontrolowany, zwłaszcza jeśli chodzi o zabawki dla najmłodszych i pomimo tego przedsiębiorcy nie zawsze dokładają należytej staranności przy wprowadzaniu ich do obrotu - wskazuje UOKiK, dlatego też prosi o wsparcie Polaków. 

- Jeśli zauważysz w zabawce nieprawidłowości, o których wspominamy w raporcie – poinformuj o tym producenta lub importera oraz Inspekcję Handlową z Twojego województwa. Zabawkę zidentyfikujesz po jej nazwie, symbolu, kodzie EAN. Jeśli zabawka, którą posiadasz, ma takie same dane identyfikacyjne jak ta zbadana w laboratorium, to jest to ten sam produkt - podaje w komunikacie. 

(Źródło: UOKiK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%