Zamknij

Współpraca KGHM i PGZ: Wyprodukują pociski z Polskiej Miedzi

06:58, 17.08.2023 . Aktualizacja: 06:59, 17.08.2023
Skomentuj

Polska Grupa Zbrojeniowa oraz KGHM będą współpracowały przy produkcji amunicji. Właśnie ogłoszono, że podpisały porozumienie w tej sprawie. Tym samym spełnią się nasze przewidywania sprzed ponad pół roku, że KGHM zaangażuje się w proces produkcji uzbrojenia.

 

Zmiana planów w KGHM

W grudniu zeszłego roku pojawiły się takie pierwsze doniesienia o zaangażowaniu Polskiej Miedzi w branżę zbrojeniową, lecz oficjalny komunikat brzmiał: „Nie prowadzimy żadnych projektów polegających na produkcji uzbrojenia ani nie mamy takich planów”. Ostatnio pojawił się jednak komunikat, że spółki z grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź podpisały umowę dotyczącą strategicznej współpracy ze spółkami grupy kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak widać, sytuacja uległa diametralnej zmianie albo - jak to w przypadku tak ważnych umów - trzeba było to trzymać w tajemnicy do samego końca. Poinformowano, że umowa między spółkami KGHM a PGZ określa możliwe obszary wspólnych działań, a są to m.in. realizacja projektów badawczo-rozwojowych, produkcyjnych i handlowych, a jako priorytet wskazano obszar amunicyjno-rakietowy. Jak wyjaśniono, deklaracja współpracy jest odpowiedzią na obecną sytuację geopolityczną oraz na dynamikę realizacji zamówień w obszarze zbrojeniowym, w tym także na ustanowienie rządowego programu Narodowa Rezerwa Amunicyjna.

 

Miedź pójdzie na płaszcze. Współpraca KGHM i PGZ

Jak się dowiedzieliśmy, impulsem dla rozpoczętej współpracy stała się wojna w Ukrainie, a podpisane porozumienie jest realizacją rządowego programu budowania rezerw amunicyjnych dla Wojska Polskiego. Jacek Matuszak z działu komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej powiedział, że priorytetem jest produkcja amunicji, a miedź jest ważnym komponentem pocisków. Można ją znaleźć w zewnętrznej powłoce, czyli tzw. płaszczu. Dotychczas firmy branży zbrojeniowej dużą część komponentów do produkcji amunicji kupowały za granicą. Obecnie zacieśniają współpracę z krajowymi producentami. Stąd współpraca zbrojeniówki ze spółkami zależnymi KGHM, których działalność ma potencjał w tym kierunku. Sygnatariuszami umowy są KGHM i PGZ S.A. – Produkujemy miedź i metale, które mają kluczowe znaczenie w energetyce czy elektronice, znajdując też zastosowanie w branży zbrojeniowej. Współpraca z PGZ - liderem polskiego sektora zbrojeniowego, otwiera nowe możliwości dla synergii naszych działań i umożliwi ściślejszą współpracę także między spółkami należącymi do naszych grup kapitałowych – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 

Współpraca KGHM i PGZ dla bezpieczeństwa Polski

A prezes PGZ Sebastian Chwałek wyjaśnił w komunikacie, że miedź jest wykorzystywana także w branży zbrojeniowej, m.in. do produkcji płaszczy amunicji. – Jedną z ważnych domen naszej grupy jest domena amunicyjna, która w obliczu wojny w Ukrainie nabrała szczególnego znaczenia. Już teraz zwiększyliśmy moce produkcyjne w tym obszarze, ale dzięki współpracy z KGHM mamy szansę na dalszy wzrost produkcji. Cieszę się, że obie nasze grupy kapitałowe będą współpracowały ze sobą na rzecz bezpieczeństwa Polski w tak newralgicznym okresie – podkreślił w komunikacie opublikowanym przez miedziową firmę. Na narodowy program amunicyjny polski rząd planuje przeznaczyć 14 mld zł. 12 mld ma kosztować zakup pocisków dla wojska. Umowa zawarta z miedziową firmą z naszego regionu wpisuje się w ten program, który został uruchomiony pod koniec marca, a jego celem jest zwiększenie zasobów amunicji dla polskiej armii. Głównie w pociski artyleryjskie. Jak podano, władzom naszego kraju zależy na zwiększeniu mocy produkcyjnych zakładów oraz uruchomieniu nowych.

 

 

Stronami umowy z grupy KGHM są: KGHM Polska Miedź, Centrozłom Wrocław, Walcownia Metali Nieżelaznych Łabędy, KGHM Metraco, Nitroerg oraz KGHM Zanam. Po stronie GK PGZ spółki: Polska Grupa Zbrojeniowa, Mesko, Zakłady Metalowe Dezamet, Zakłady Produkcji Specjalnej Gamrat, Zakłady Chemiczne Nitro-Chem, Bydgoskie zakłady Elektromechaniczne Belma. Na zdjęciu moment podpisania umowy między prezesem KGHM Tomaszem Zdzikotem a szefem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastianem Chwałkiem. Z miedzi produkowanej w naszym regionie będą niedługo produkować amunicję.

DN 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%