Zamknij

Polkowiczanie będą świętować odzyskanie niepodległości. Puźniecki: Wielki patriotyzm zaczyna się w małej ojczyźnie

14:08, 09.11.2023 . Aktualizacja: 14:12, 09.11.2023
Skomentuj

Narodowe Święto Niepodległości to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu patriotycznych wydarzeń naszego kraju. Także w Polkowicach obchody zapowiadają się bardzo uroczyście z udziałem mieszkańców i reprezentacji wielu środowisk z terenu gminy.

Oficjalne uroczystości, podniesienie flagi, bieg niepodległości, koncerty pieśni patriotycznych, marsz niepodległości, turniej badmintona – tak Polkowice będą obchodziły rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, na które zaprasza burmistrz Łukasz Puźniecki.

GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI

Oficjalne uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów i wieńców pod pomnikiem Piłsudskiego. Wezmą w nich udział przedstawiciele polkowickiego samorządu. Następnie pod miejskim ratuszem nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej i dalsza część obchodów tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości w Polkowicach. Szczegółowy i godzinowy harmonogram przedstawiamy poniżej.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE ŚWIĘTU 11 LISTOPADA

Obchodom 11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, będą towarzyszyły również inne imprezy organizowane na terenie naszej gminy.

BIEG

O godzinie 11.11 na polkowickim Rynku wspólnie ustawią się na linii startu uczestnicy Biegu Niepodległości pod patronatem burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego. Warto wspomnieć, że po krótkiej przerwie bieg wrócił do programu obchodów święta niepodległości. Na uczestników biegu głównego na dystansie 5 kilometrów, biegu dla rodzin oraz biegu na dystansie 1,7 dla roczników 2008-2010 czekają wyjątkowe, patriotyczne medale. W tym biegu nie chodzi tylko o rywalizację sportową i zabawę, ale także o upamiętnienie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

KONCERTY

Z kolei miłośnikom muzyki polecamy koncerty pieśni patriotycznych, które są już tradycją w naszym mieście. Główną ideą koncertów jest uroczyste i radosne świętowanie. Do wyboru mamy:– Koncert Pieśni Patriotycznych – Chór Cantabile, Rynek, 11 listopada,godz. 15.30– „Dźwięki Wolności” koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wystąpią Przemysław Szczotko i Albert Bezdziczek, kościół pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach, 11 listopada, godz. 16.– Koncert Darii Sawczuk, akompaniament Vinayak Chaturvedi, Pałac w Suchej Górnej, 12 listopada, godz. 15.

TURNIEJ BADMINTONA

Sympatycy badmintona spotkają się 10 listopada na zawodach sportowych pod patronatem burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego. Tak Polkowickie Przedsiębiorstwo Komunalne chce uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. Turniej badmintona w kategorii OPEN (dorośli) rozpocznie się o godz. 17. Zmagania odbędą się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, ul. H. Dąbrowskiego 1A.– Celem wydarzenia jest stworzenie okazji do aktywnego spędzenia czasu wolnego oraz upowszechnianie badmintona wśród polkowiczan – informują pracownicy PPK. – To turniej, w którym na pewno będzie panowała patriotyczna atmosfera – dodają organizatorzy. Na uczestników czeka sportowa rywalizacja w duchu niepodległości i mnóstwo dobrej zabawy.

BIBLIOTEKA

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach zachęca najmłodszych czytelników do skorzystania z księgozbioru o tematyce patriotycznej. W bibliotece znajduje się także wydzielone miejsce na księgozbiór „Odkrywaj niepodległość” przeznaczony dla czytelników dorosłych. - Najmłodszych polkowiczan zapraszamy na lekcje o patriotyzmie. Poznamy historię powstania naszego kraju, jego symbole narodowe, nie zabraknie również gier planszowych o tematyce patriotycznej – zachęcają pracownicy biblioteki. – 11 listopada biblioteka będzie nieczynna, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami patriotycznymi przed lub po Narodowym Święcie Niepodległości – informują. Specjalny księgozbiór, który ma charakter patriotyczny i narodowy ma za zadanie upamiętnić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a skierowany jest do wszystkich mieszkańców gminy Polkowice.

ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI – TERENY WIEJSKIE

W Jędrzychowie mieszkańcy idąc w „Marszu Niepodległości w naszej małej Ojczyźnie” uczczą Narodowe Święto Niepodległości. Pokażą, że o patriotyzmie świadczy przede wszystkim to, co robią dla swojej lokalnej społeczności.

Z flagami biało-czerwonymi ruszymy o godzinie 14 z parkingu przy Szkole Podstawowej w Jędrzychowie. Następnie przejdziemy do altan biesiadnych przy świetlicy wiejskiej w Jędrzychowie

– informuje Helena Woźniak, radna Rady Miejskiej w Polkowicach.

– Przygotowaliśmy trochę atrakcji dla dzieci i dorosłych, takich jak: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, konkurs o niepodległości, o Polsce – dodaje.Ponadto organizatorzy zapewniają, że w programie obchodów jest również piknik, podczas którego uczestnicy będą mogli skosztować bigosu. Dla najmłodszych przewidziano także warsztaty, malowanie na folii i kilka niespodzianek. To druga edycja wydarzenia. Tradycyjnie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się też w Suchej Górnej. W Pałacu oprócz części artystycznej i występów przedszkolaków z grupy „Wiewiórki” (PM 4) oraz drugoklasistów z SP 4, dla każdego do skosztowania będą „Rogale Suchogórskie”.

Wielki patriotyzm zaczyna się w małej ojczyźnie, cieszę się, że mieszkańcy są zaangażowani w działania, które dla nas Polaków są bardzo istotne. Kształtowanie postaw przygotowuje do życia w społeczeństwie, wpływa na kształtowanie więzi z krajem

– mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

 

NAJMŁODSI DLA POLSKI

Przeglądy pieśni patriotycznych, uroczyste akademie, konkursy recytatorskie poezji patriotycznej, historyczne gry szkolne, biało-czerwone prace plastyczne, okolicznościowe gazetki i wystawy, wspólne śpiewanie hymnu – tak przedszkolaki i uczniowie planują w polkowickich placówkach oświatowych uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie wszystkich polkowickich szkół podstawowych kolejny raz wezmą udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. W strojach galowych wspólnie odśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego” w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11, w tym roku będzie to piątek, 10 listopada. W tym dniu szkoły i przedszkola zaplanowały wiele działań patriotycznych. W Szkole Podstawowej nr 1, przed szkolnymi uroczystymi apelami, samorząd uczniowski wspólnie z przedstawicielami rady rodziców złożą wiązankę przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Polkowicach. W „trójce” zarówno w budynku przy ul. Ociosowej jak i budynku przy Kominka będzie patriotycznie, edukacyjnie, a nawet teatralnie. Uczniowie klas czwartych wezmą udział w teatrze Kamishibai „Niepodległa 11 listopada”. Ciekawie zapowiada się także przygotowanie przez uczniów życzeń dla Ojczyzny z okazji jej święta, wykaligrafują je na dużych kartach z epoki. Karty z życzeniami wystawione będą na holu szkoły. Przedszkola i szkoły – to mała ojczyzna, 11 listopada jest zawsze okazją, aby rozmawiać z dziećmi na temat niepodległości i patriotyzmu, aby utrwalić symbole narodowe

 

opr. LUK

Żródło: UG Polkowice

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%