Wyniki KGHM za III kwartał
Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia w KGHM była publikacja wyników produkcyjnych, operacyjnych i finansowych za III kwartał tego roku. Ten raport można podsumować jednym słowem: „Stabilne”. A to słowo jest kluczem, kiedy KGHM musi sobie radzić – jak wszystkie firmy sektora wydobywczego – z niepewnością co do rozwoju globalnej sytuacji makroekonomicznej. W szczególności ma na to wpływ trwający konflikt zbrojny w Ukrainie oraz jego konsekwencje, w tym przede wszystkim wciąż wysokie odczyty inflacyjne w większości światowych gospodarek.
Pomimo niepewności i zmienności w gospodarce, produkcja podstawowych metali w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A., czyli miedzi i srebra, została zrealizowana na stabilnym poziomie. Produkcja miedzi z aktywów krajowych wyniosła: górnicza 341 tys. ton, hutnicza 443,5 tys. ton.
KGHM Polska Miedź S.A. zanotowała wzrost wydobycia urobku wagi suchej o 1,3 proc w porównaniu do 9 miesięcy 2022 roku. O blisko 3 proc. wzrosła również produkcja miedzi w koncentracie w miedziowej spółce. KGHM zaraportował też wzrosty w produkcji srebra metalicznego (+ 8 proc.) oraz złota (blisko 35 proc. na plusie). Warto podkreślić, że ponad 30 proc. wzrost wydobycia urobku, ilości miedzi i srebra, w obszarze wydobywczym Głogów Głęboki Przemysłowy to efekt m.in. zdecydowanej poprawie warunków pracy na wyrobiskach przy nowo zgłębionym szybie KGHM, GG-1. Z kolei produkcja miedzi płatnej z aktywów zagranicznych wyniosła: Sierra Gorda 59,7 tys. ton (55 proc.), Robinson 17,3 tys. ton, Carlota 2,9 tys. ton, Zagłębie Sudbury 3,9 tys. ton.
Skonsolidowane przychody Grupy KGHM za okres 9 miesięcy 2023 roku wyniosły 25 648 mln PLN, czyli na poziomie osiągniętych rok wcześniej. Skorygowana EBITDA Grupy za 9 miesięcy 2023 roku wyniosła 4 235 mln PLN i była niższa o 40% od tej zanotowanej za 9 miesięcy 2022 roku. Zmniejszenie skorygowanej EBITDA w porównaniu do 9 miesięcy poprzedniego roku spowodowane było przede wszystkim mniej korzystnym kursem walutowym i spadkiem notowań miedzi przy jednoczesnej presji kosztowej. Zysk netto 9 miesięcy wyniósł 836 mln PLN, czyli o 84% mniej niż analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadek wyniku netto spowodowany był niższym wynikiem operacyjnym, niższym wynikiem z różnic kursowych oraz zdarzeniami jednorazowymi występującymi rok wcześniej w postaci sprzedaży projektu Oxide na rzecz Sierra Gorda oraz sprzedaży kopalni Franke poza Grupę, jak również mniejszego odwrócenia utraty wartości pożyczek udzielonych wspólnemu przedsięwzięciu.
Tutaj Szczegóły wyników produkcyjnych, operacyjnych i finansowych KGHM za III kwartał 2023 roku.
Modułowe elektrownie jądrowe w Polsce będą
W mijającym tygodniu KGHM Polska Miedź zdementował również doniesienia medialne, że KGHM zakończył współpracę z NuScale. Co mogłoby rodzić obawy, że projekt modułowych elektrowni jądrowych SMR nie będzie zrealizowany. Nic bardziej błędnego.
Tutaj cały komunikat KGHM w tej sprawie.
Miliardowy kontrakt KGHM z China Minmetals
KGHM w latach 2024-2028 sprzeda China Minmetals łącznie od 250 tysięcy do 600 tys. ton miedzi. Warunki handlowe na dany rok będą uszczegóławiane na bieżąco w kontraktach rocznych zawieranych w ramach przedmiotowej umowy ramowej. Szacowana wartość umowy pięcioletniej według notowań z dnia podpisania wynosi od 2,034 mld dolarów do 4,882 mld dolarów.
Umowa została zawarta podczas kolejnej edycji targów CIIE (China International Import Export) w Shanghaju. Kontrakt określa liczbę katod sprzedawanych w poszczególnych latach, opcje ilościowe, bazy dostawy oraz pozostałe zapisy logistyczne oraz prawne. Obecnie obowiązujący kontrakt ramowy na lata 2019-2023 został zawarty z China Minmetals Nonferrous Metals Co., Ltd. w listopadzie 2018 podczas pierwszej edycji targów.
Tutaj znajdziesz szczegóły o tym wartym miliardy dolarów kontrakcie KGHM.
Sąd oddalił skargę kasacyjną Leszno Cooper
Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM ds. aktywów zagranicznych i p.o. wiceprezesa ds. rozwoju poinformował na prezentacji wyników Grupy KGHM za III kwartał 2023, że Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną Leszno Cooper, wskutek czego – koncesja wydana dla KGHM na obszar perspektywiczny złóż miedzi Kulów-Luboszyce – stała się ostateczna i prawomocna. - To dla nas bardzo dobra informacja – powiedział Mirosław Kidoń.
LUK
Fot. KGHM
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz