Zamknij

Serwis Samorządowy PAP po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia

13:22, 17.11.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:22, 17.11.2023
Serwis Samorządowy PAP Serwis Samorządowy PAP

Według rankingu „Gmina Dobra do Życia” 2023 najlepiej żyje się w Warszawie, Osielsku, Stalowej Woli, Gogolinie i Kleszczowie. Każda z tych gmin osiągnęła najwyższy wskaźnik jakości życia w swojej kategorii. 

W czwartek, 16 listopada Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów. Wyróżniono również gminy, które zajęły pierwsze miejsce w województwach. 

PAP/C. Piwowarski

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce. 

„Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym” – wyjaśnił prof. dr hab. Przemysław Śleszyński. 

Nagrody za najwyższą jakość życia wręczyła redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP Anna Banasik w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. 

Nagrodzone gminy to: 

Miasta na prawach powiatu 

Warszawa 

Kraków 

Zielona Góra 

Wrocław 

Sopot 

Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu 

Osielsko 

Podkowa Leśna 

Izabelin 

Dobra (Szczecińska) 

Kobierzyce 

Gminy z siedzibą powiatu 

Stalowa Wola 

Lubliniec 

Kołobrzeg 

Lubin 

Nowy Tomyśl 

Gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców 

Gogolin 

Kostrzyn nad Odrą 

Władysławowo 

Miasteczko Śląskie 

Kalety 

Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców 

Kleszczów 

Dziwnów 

Lubin 

Jerzmanowa 

Ustronie Morskie 

We współpracy z Instytutem Pokolenia w każdej kategorii wyróżniliśmy także gminy dobre do życia w obszarze funkcjonowania rodziny. Są to: Rzeszów, Boguchwała, Jarosław, Krynica-Zdrój i Kleszczów 

Gminy dobre do życia w województwach 

dolnośląskie – Kobierzyce 

kujawsko-pomorskie – Osielsko 

lubelskie – Głusk 

lubuskie – Zielona Góra 

łódzkie – Kleszczów 

małopolskie – Kraków 

mazowieckie – Podkowa Leśna 

opolskie – Opole 

podkarpackie – Rzeszów 

podlaskie – Supraśl 

pomorskie – Sopot 

śląskie – Boronów 

świętokrzyskie – Włoszczowa 

warmińsko-mazurskie – Stawiguda 

wielkopolskie – Tarnowo Podgórne 

zachodniopomorskie – Dobra (Szczecińska). 

Ranking „Gmina Dobra do Życia” został objęty patronatem: Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Województw RP, a także Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem gali była Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. 

PAP/M. Kmieciński

Wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” – TOP50 dostępne są TUTAJ.  

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%