Zamknij

Oddawanie samochodu do skupu – o jakich formalnościach pamiętać?

08:44, 04.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:44, 04.04.2024

Skup aut to wygodny i szybki sposób na sprzedaż swojego auta. Nawet mieszkając w malutkiej miejscowości nie powinno być problemu ze sprawną transakcją, a gotówka jest najczęściej wypłacana od razu do ręki. Jednak mimo uproszczonych formalności wciąż trzeba się do takiej sprzedaży odpowiednio przygotować.

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sprzedaży samochodu do skupu?

Skup aut w Bydgoszczy (https://kupimyauto.com/) będzie oczywiście potrzebować dowodu, że sprzedający faktycznie jest prawnym właścicielem pojazdu. Do przeprowadzenia transakcji niezbędny jest więc dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, a jeśli właścicieli jest więcej, wszyscy oni muszą wyrazić zgodę na zbycie samochodu, osobiście lub poprzez pisemne upoważnienie. Kolejnym etapem jest przedstawienie dokumentacji związanej już bezpośrednio z samochodem, czyli dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu (dla aut sprzed 2022 roku), polisy OC oraz książki serwisowej, jeśli właściciel ją posiada.

Dokumentacja samochodu w całości przechodzi na nowego właściciela, czyli w tym przypadku na skup używanych aut. Sprzedaż bez dokumentów będzie raczej niemożliwa do przeprowadzenia, choć teoretycznie jest legalna – jeśli właściciel stracił dowód rejestracyjny, to przed transakcją powinien złożyć wniosek o wydanie duplikatu.

Czy do skupu można oddać auto po leasingu?

Skup aut w Toruniu(https://kupimyauto.com/skup-aut-torun) nie będzie robił problemów z tym, że samochód pochodzi z leasingu – takie pojazdy również są chętnie przyjmowane. Należy jedynie dołączyć do dokumentów oryginał faktury potwierdzającej, że samochód został wykupiony z leasingu, a okres leasingowania dobiegł końca. Podobnie jak przy samochodach prywatnych, na sprzedaż auta firmowego muszą wyrazić zgodę wszyscy właściciele.

Czy sprzedaż do skupu musi być potwierdzona umową?

Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży jest obowiązkowe. Dokument musi zawierać prawdziwe dane sprzedającego i kupującego, i każda ze stron powinna dostać własny egzemplarz z podpisami. Umowa może mieć standardową formę, chyba że transakcja została zawarta na szczególnych warunkach i wymaga to dodatkowego potwierdzenia na piśmie. W umowie nie powinno być żadnych niejasnych zapisów, np. dotyczących rękojmi.

W umowie koniecznie musi się znaleźć:

- data i miejsce transakcji

- dane sprzedającego i kupującego (PESEL, adres)

- informacje o pojeździe (marka, model, rocznik, numer rejestracyjny, numer nadwozia)

- cena samochodu

Warto jeszcze dodać dokładną godzinę transakcji, liczbę przekazanych kluczyków, sposób płatności za auto, oświadczenie o przebiegu, ważnym OC i badaniu technicznym.

Czy sprzedaż samochodu do skupu trzeba zgłaszać do urzędu?

Po sprzedaży właściciel ma obowiązek zgłosić zbycie swojego pojazdu w wydziale komunikacji. Ta sama zasada obowiązuje także przy kasacji wraku i złomowaniu. O zbyciu auta należy jeszcze powiadomić ubezpieczyciela – razem z informacją o zbyciu można złożyć wniosek o zwrot niewykorzystanej składki OC, ponieważ skupy zwykle zrzekają się polisy. Zwrot składki naliczany jest za cały okres między sprzedażą a końcem polisy.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%