Zamknij

Czy okna potrzebują regularnej konserwacji i regulacji?

13:56, 05.07.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 14:04, 05.07.2024
Skomentuj

Okna są stanowią nieodłączny element każdego budynku, pełniąc nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną, m.in. poprzez wpuszczanie naturalnego światła dziennego do pomieszczeń oraz zapewnianie optymalnej wentylacji. Często pomijanym aspektem ich użytkowania jest jednak regularna konserwacja i regulacja. Czy okna rzeczywiście potrzebują tak dużej uwagi z naszej strony i co daje systematyczna ich regulacja oraz konserwacja?

Okna nie wymagają specjalistycznej opieki, ale… regularne serwisowanie to podstawa

Nie da się ukryć, że okna nie są tak skomplikowanymi konstrukcjami jak chociażby nowoczesne maszyny przemysłowe, jednak i tak wymagają troski z naszej strony oraz systematycznego serwisowania. Dobra informacja jest jednak taka, że do pielęgnacji okien wcale nie potrzebujemy specjalistycznych sprzętów i wykształcenia technicznego. Mimo wszystko warto wiedzieć, czym grozi brak okresowej konserwacji i regulacji okien, a także kiedy zabrać się za tego typu prace.

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że okna są sprawne i nie wymagają szczególnej uwagi, to musimy pamiętać, że brak systematycznej konserwacji poszczególnych elementów, jak np. okucia i uszczelki, może z czasem skutkować takimi problemami jak:

  • szybsze zużycie uszczelek i mechanizmów okiennych;
  • obniżona szczelność okien, która wiąże się z przeciekaniem okien i obniżeniem temperatury w pomieszczeniu;
  • odbarwienie profili okiennych;
  • wypaczenie drewnianych ramy okiennych i pęknięcie ich struktury;
  • zaparowanie szyb;
  • trudności w otwieraniu i zamykaniu okien;
  • obniżona trwałość konstrukcji okiennej, która może prowadzić nawet do konieczności szybszej wymiany okien.

Wniosek z tego jest prosty – regularna konserwacja okien wpływa nie tylko na ich płynną pracę i estetykę, ale też na trwałość całej konstrukcji okiennej.

Czy okna PVC wymagają konserwacji? Zobacz, jak o nie dbać!

Właściciele okien plastikowych bardzo cenią sobie fakt, że konstrukcje te nie wymagają żmudnej i częstej konserwacji oraz impregnacji, jak ma to miejsce w przypadku drewnianych profili okiennych. nie oznacza to jednak, że możemy całkiem zapomnieć o pracach konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. Konserwację okien PVC warto przeprowadzać regularnie – przynajmniej 2 razy w roku. Jak to zrobić? To proste!

Na początek warto dokładnie umyć szyby oraz pozostałe elementy konstrukcji okiennej, używając w tym celu odpowiednich środków czyszczących, które będą bezpieczne dla delikatnej powierzchni okna, a zarazem wygodne w użytkowaniu. Mycie okien warto przeprowadzić w kilku krokach:

  1. usunięcie brudu zgromadzonego w ościeżnicach;
  2. pozbycie się kurzu i zabrudzeń z bocznych części skrzydła okiennego, uszczelek i okuć;
  3. sprawdzenie drożności odpływu wody;
  4.  umycie wszystkich części profilu okiennego;
  5. oczyszczenie szyby z kurzu i pyłu, a następnie doczyszczenie jej odpowiednim preparatem myjącym.

Co ważne, konserwacja okien plastikowych to nie tylko ich mycie. Ważna jest tu również systematyczna konserwacja okuć okiennych, które warto 1-2 razy w roku naoliwić, aby zapewnić im bezawaryjną pracę oraz sprawne funkcjonowanie okien przez długi czas. Na koniec dobrze jest dokładnie oczyścić uszczelki, zaaplikować na nie smar, a na koniec delikatnie przetrzeć.

Konserwacja okien drewnianych – to wcale nie jest takie trudne

Niestety, okna drewniane są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia wskutek działania niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym m.in. śniegu oraz gradu. Z tego powodu ważne jest, aby regularnie je impregnować (minimum 2 razy w roku), aby zapobiec ich uszkodzeniom oraz wypaczeniu struktury. Podobnie jak w przypadku okien plastikowych istotne jest też systematyczne smarowanie ruchomych części konstrukcji okiennej oraz okuć, które zawsze należy przeprowadzać, gdy zauważymy problemy w działaniu okien, np. podczas ich otwierania lub zamykania.

Czy okna wymagają regulacji? Odpowiedź jest prosta!

Wiele osób zastanawia się, czy okna wymagają regulacji, skoro i tak dbamy o ich pielęgnację oraz estetyczny wygląd. Pamiętajmy jednak, że są to zupełnie niezależne od siebie kwestie, które są równie istotne dla prawidłowego funkcjonowania konstrukcji okiennej. Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane czy też aluminiowe wymagają okresowej regulacji okuć, czyli zmiany docisku skrzydła do ramy lub wyrównania jego pozycji. Prace te warto przeprowadzać 2 razy w roku (przed latem i przed zimą), a także wtedy, gdy zauważymy problemy z ich szczelnością i trudności w otwieraniu.

Wbrew pozorom regulacja okien nie jest skomplikowanym zadaniem. Ważne jest, aby przed zimą przesunąć okucia w kierunku uszczelki, minimalizując tym samym istniejące nieszczelności. Przed latem okucia z kolei oddalamy, aby zwiększyć przepływ powietrza pomiędzy ramą a skrzydłem okiennym. Regularna troska o wszystkie przedstawione wyżej czynności konserwacyjne i regulacyjne sprawi, że okna będą nam służyć dłużej, a ich codzienne użytkowanie nie będzie wiązać się z większymi usterkami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%