Zamknij

Odprawa emerytalna - kto z niej skorzysta?

art. sponsorowany + 09:19, 22.08.2024 Aktualizacja: 09:20, 22.08.2024

Odprawa emerytalna jest kwestią, która interesuje szerokie grono osób. Jeśli pracownik kończy karierę zawodową i przechodzi na emeryturę, może skorzystać z odprawy emerytalnej od ostatniego pracodawcy. O czym trzeba pamiętać w tym temacie? Jakie warunki spełnić, aby dostać odprawę emerytalną? Jaka jest jej wysokość?

Odprawa emerytalna

Warto wiedzieć, że odprawa emerytalna jest zagwarantowana przez przepisy w Kodeksie pracy. Jest wypłacana zawsze i nie zależy od stażu danej osoby ani tego, jak długo pracuje w ostatniej firmie. Jednakże trzeba spełnić kilka warunków, aby móc skorzystać z takiej pomocy pieniężnej. Odprawa należy się wtedy, gdy:

  • Pracownik nabył prawo do emerytury
  • Doszło do zakończenia stosunku pracy przez przejście na emeryturę
  • Pracownik nie pobrał wcześniej odprawy

Oczywiście najistotniejszym warunkiem jest tutaj faktyczne przejście na emeryturę - nie wystarczy samo nabycie prawa do niej. Musi także dojść do zakończenia stosunku pracy, aby skorzystać ze świadczenia emerytalnego. Cenne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika

Wysokość odprawy emerytalnej

Pamiętajmy o tym, że odprawa emerytalna należy się każdemu pracownikowi, po spełnieniu powyższych warunków. Kodeks pracy jasno wskazuje, że jej wysokość musi odpowiadać jednomiesięcznemu wynagrodzeniu danej osoby. Kwota odprawy jest zatem obliczana tak, jak przy świadczeniu urlopowym, jednakże bez dzielenia przez współczynnik i godziny. Odprawa emerytalna to jednorazowa pomoc, przy czym wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik przechodzący na emeryturę pracuje u kilku pracodawców. Wtedy odprawa należy się od każdej firmy, również na takich zasadach, jak przy zatrudnieniu u jednego pracodawcy! Co ciekawe, pracodawca może określić wyższą kwotę odprawy emerytalnej, zgodnie ze swoją wolą. Powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, czy w firmie obowiązują zapisy o kwocie odprawy emerytalnej. Jeśli nie jest to uregulowane żadnym dokumentem firmowym, wtedy znacznie mają ogólne przepisy Kodeksu pracy. 

Dla kogo wyższa odprawa emerytalna?

Okazuje się, że niektóre grupy pracowników mogą liczyć na odprawę emerytalną w większej wysokości. Chodzi tu głównie o nauczycieli, którym karta nauczyciela zapewnia odprawę zależną od stażu pracy. Jeśli nauczyciel pracuje krócej niż 20 lat, uzyskuje odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Z kolei gdy pracuje dłużej niż 20 lat, może cieszyć się odprawą w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Inna uprzywilejowana grupa zawodowa to urzędnicy samorządowi i państwowi. W tym wypadku uzyskują oni dwumiesięczne wynagrodzenie, gdy staż pracy jest większy niż 10 lat, trzymiesięczne wynagrodzenie - staż pracy powyżej 15 lat lub sześciomiesięczne wynagrodzenie - staż pracy powyżej 20 lat. Gdy urzędnicy państwowi, nauczyciele, pracownicy budżetówki lub górnicy pracują dłużej niż 40 lat, uzyskują nagrodę jubileuszową. To dodatkowo premia, którą wypłaca się w trakcie przejścia na emeryturę. 

Co ważne, pracodawca musi odliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od odprawy emerytalnej i rentowej. Jest to związane z faktem, że kwota odprawy to przychód ze stosunku pracy - po odjęciu zaliczki, pracownik otrzymuje świadczenie pieniężne pomniejszone. Jednakże od odprawy emerytalnej nie odprowadzamy składek ZUS, ani na ubezpieczenie zdrowotne, ani na rentowe i emerytalne. W efekcie pracownik uzyskuje świadczenie pomniejszone jedynie o zaliczkę o podatek dochodowy! Wypłata tego świadczenia jest obowiązkiem pracodawców, gdyż w przeciwnym razie grozi mu kara grzywny za niewywiązanie się z obowiązku. 

Podsumowując, warto zauważyć, że odprawa emerytalna przysługuje każdemu pracownikowi przechodzącemu na emeryturę, po spełnieniu odpowiednich warunków. Wszystkie ważne kwestie w tym temacie zostały wskazane w Kodeksie pracy, którego trzeba przestrzegać. Niektóre grupy pracowników mogą korzystać z wyższej kwoty odprawy emerytalnej, np. nauczyciele. Jej wysokość zależy tutaj od stażu pracy danej osoby. Poza tym niektórzy pracownicy uzyskują nagrodę jubileuszową po 40 latach pracy. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%