W niedzielę, 22 października, w kościołach w całej Polsce odbędzie się liczenie wiernych. W tym roku, zbierane będą również dane dotyczące bibliotek parafialnych oraz wspólnot duszpasterskich.
Liczenie wiernych w Kościele katolickim w Polsce odbywa się tradycyjnie raz w roku.
Badanie to ma na celu zobrazować stan polskiej religijności pośród tych, którzy deklarują się jako wierzący.
- Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) odbędzie się w niedzielę 22 października - przekazał w komunikacie Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.
Badana będzie liczba wiernych uczestnicząca we mszy świętej oraz liczba przystępujących do sakramentu komunii.
Ostatni raport ISKK opublikowało w styczniu 2023 roku. Wynikało z niego, że w 2021 roku w mszach św. uczestniczyło 28,3 proc. wiernych, 12,9 przystępowało do komunii. Wówczas jednak badanie niedzielnych praktyk odbywało się 26 września, kiedy jeszcze obowiązywały obostrzenia związane z pandemią.
- Wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach, obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych - przypomina serwis TVN24.pl.
Badania prowadzi Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza. Instytut został założony w 1972 roku i jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów.
To samofinansująca się jednostka badawczo-rozwojowa kierowana przez pallotynów z siedzibą w Warszawie.
Jest jednym z głównych źródeł wiedzy socjologicznej o Kościele w Polsce, na jego badania powołują się publikacje naukowe oraz media - zarówno świeckie jak i związane z Kościołem. Współpracuje z Sekretariatem Episkopatu Polski i Głównym Urzędem Statystycznym.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz